Home / SGK / SGK Erken Emeklilik

SGK Erken Emeklilik

SGK Erken Emeklilik – 2014 yılında sosyal güvenlik kurumunun erken emeklilik bekleyenlere bir müjde vermesi bekleniyor. Emekli olmak için gerekli gün sayısını doldurup da yıllarca yaşının dolmasını bekleyenler için müjdeli haberler gelebileceği bekleniyor. Bu konuda SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, emekli maaşa alabilmek için yaş sınırını bekleyen 300 bin emekliyi ilgilendirenler ile ilgili yaptığı açıklamada, her yıl için maaşında kesintiyi kabul edecek olanların emeklilik yaşını beklemeyebileceğini söyledi.

SGK Erken Emeklilik

SgkBu konu ile ilgili Maliyenin her yıl için maaşlardan ekstra yüzde 5 kesinti istediğini açıkladı. Bu konu ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini ve oranın kesinleşmediğini söyledi. Bu konu ile ilgili Avrupa’nın en gelişmiş ekonomisi Almanya’da ki duruma baktığımızda, normalde emeklilik yaşının, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67 arasında değiştiğini görüyoruz. Ancak 63 yaşına gelmiş olan kişiler için her eksik yaş için yüzde 2′lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla erken emeklilik hakkı verildiğini görüyoruz.

Erken emekli olan kişiler daha sonra çalışsalar bile emekli aylıklarında herhangi bir artış yaşanmıyor.
Yakında meclise gelmesi bekleyen tasarıya göre erken emekli olmak isteyen kişilerin, normal emeklilik yaşına kalan her yıl için maaşında yüzde 5 kesinti karşılığında erken emekli olabilmesinin önü açılacak.

Erken emeklilik konusunda çalışmaların devam ettiğini fakat hala kesinleşmediğini biliyoruz. Sgk’nın sitesinden şu an gözüken emekli olma yaşınızı görebilirsiniz.

Sgk Erken Emeklilik Öğrenmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ

About Aykut Otu

10 comments

 1. 31 12 1989 ssk grşm 18 ay askeri borçlanma ödedim.0101 1966 doğumluyum ne zaman emekli olurum tşkrlr

  • toplam prim gününüzü yazmamışsınız. sigortalılık süresi ve yaş şartlarını sağlıyorsunuz. 5525 prim ödenmiş günü doldurduğunuz zaman emekli olursunuz.

 2. ALİ TANRIÖVER

  1987 yılında ssk lıyım 8000 günü geçti pirim günüm nezaman emekli olabilirim ayrıca yaşa takılıpda pirimini aşanlar emeklilikte maaşları düşecek diye söylentivar doğrumu ne yapmamızı tavsiye edersiniz İLĞİLERİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM HAYIRLI AKŞAMLAR DİLERİM doğm 1971 özür dilerim

  • ssk dan emeklli olmaqk için gereken şartları doldurmuşsunuz. hemen emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. ancak yeni kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 den sonraki her çalıştığınız ay, emekli aylığınız 2 tl kadar düşer.

 3. 01.01.1969 doğumluyum askerliği borçlanırsam emeklilik yaşımı geri çeker miyim?

  • eğer askerliğinizi yaptığınız dönem, ilk işe girdiğiniz tarihten önceyse, bu ilk işe giriş tarihinden geriye doğru borçlandığınız gün sayısı kadar geriye gider.
   eğer askerliğinizi yaptığınız dönem, ilk işe girdiğiniz tarihten sonraysa, ilk işe giriş tarihiniz değişmez, geriye gitmez.

 4. ALİ TEKEOĞLU

  29/08/1965 Doğumluyum 01/03/1988 sigorta başlangıcım halen çalışıyorum 7400 günüm var askerlik borçlanması ne kadar ödemem gerekli ve ne zaman emekli olabilirim . ali tekeoğlu

  • şartlar; 25 yıl sigortalılık, 50 yaş, 5375 prim ödenmiş gün dolmalı
   sizin durumunuz; 26 yıl sigortalılık, 48 küsür yaş, 7400 gün var.
   sigortalılık süresi ve prim gününüz tam. sadece 1 yıl 1 ay 12 gün yani 402 gün yaşı bekleyeceksiniz. askerlik borçlanmasına gerek yok. ama borçlanma yaparsanız da emekli aylığınızda kısmi bir artış olabilir(30-40 tl)

 5. Joannes Kruijssen

  Dear Sir, Madam,

  I am a dutch citizen (Hollanda) and next August 2014 I will become 65 years old and getting dutch AOW ( pension) I am living in Turkey Alanya now for more than 10 years and in Holland the told me I have to apply for pension money (AOW) at SGK in Turkey.

  Can you tell me what to do for getting my pensionmoney and where to go.

  Many regards.

  • Dear Sir, Madam
   firstly, foreign citicenship can get pension money for elderly from SGK. but you had to pay premium(prim-money) yo SGK in past for pension. you can get pension with 3600 paid day and 65 age.
   lastly, you should go to Alanya Social Security Center(Alanya Sosyal Güvenlik Merkezi) in Alanya for more information.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>